W dniu 21 lutego 2020 roku (piątek) o godzinie 17.00 w Tczewie, w sali Kamienicy Fabryki Sztuk przy ulicy Podmurnej 15(wejście od ulicy Łaziennej), przed kolejną rocznicą bitwy o Tczew zakończonej zajęciem miasta w dniu 23 lutego 1807 roku, odbędzie się debata o Napoleonie, jego żołnierzach i nadziejach na odbudowę państwa polskiego. Debatę poprowadzi wiceprezes Fundacji Napoleona Wojciech Mienik. Uczestnikami jej będą znani i cenieni tczewscy historycy oraz goście z Warszawy i Gdańska. Jan Kulas, poseł na sejm poprzednich kadencji, zreferuje temat Napoleon, a sprawa polska. Jakub Borkowicz, działacz regionalny ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Kociewskiego, opowie o wrażeniach żołnierzy w tamtych czasach. Kazimierz Ickiewicz, Radny Miasta Tczewa, współautor wielu książek i artykułów naukowych o tematyce regionalnej, omówi udział wojsk polskich w zdobywaniu Tczewa. Adam Koperkiewicz, wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, podkreśli znaczenie postaci Napoleona w historii Polski. Dr Krzysztof Ostrowski, twórca Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej w Pułtusku związany z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pokaże szlak Napoleona w Polsce. Prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, wspomni o ciekawych miejscach związanych z Napoleonem w Gdańsku. Lekarz Wojciech Bielicki, prezes Fundacji Napoleona, powie o zastosowaniu i możliwościach ówczesnej medycyny. W debacie wystąpi sam Napoleon – rekonstruktor Piotr Zawada.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia stałej wystawy poświęconej Napoleonowi, bitwie o Tczew i jego miłości do Marii Walewskiej.

Tczew stanowił dla Napoleona bardzo ważny punkt strategiczny na drodze do Gdańska, gdzie krzyżowały się szlaki z północy na południe i z zachodu na wschód. Bitwa o Tczew była pierwszą bitwą na ziemiach polskich, w której o mały włos życia nie stracili nasi najsłynniejsi dowódcy. Ciężko ranny został generał Jan Henryk Dąbrowski, a jego synowi pułkownikowi Janowi Michałowi Dąbrowskiemu w wyniku zranienia amputowano lewą rękę. Był to początek trudnej, bitewnej drogi do odzyskania niepodległości i wyzwolenia spod panowania pruskiego zaborcy (…)

(23.02.2020r.) Debata miała bardzo ciekawy przebieg, zaczęła się punktualnie o 17-tej, przybyło ok 60 osób. Z początku były poseł Jan Kulas przybliżył postać Napoleona i jego związki z Polską, potem odczytane zostały referaty przez Jakuba Borkowicza i Kazimierza Ickiewicza o przebiegu bitwy o Tczew oraz wrażeniach żołnierzy po jej zakończeniu. Prof. Andrzej Januszajtis opowiedział ciekawe historie o Napoleonie, o jego skłonnościach do hazardu i mimowolnym uczestnictwie w tym Józefa Wybickiego. Dr Krzysztof Ostrowski opowiedział o potrzebie stworzenia szlaku napoleońskiego, który by przebiegał przez pomorskie miasta i by przyciągnął masę turystów. Adam Koperkiewicz wyjaśnił dlaczego i za co powinniśmy szanować Napoleona, a Wojciech Bielicki przybliżył tajniki ówczesnej medycyny i odniósł się do dnia dzisiejszego. Piotr Zawada, rekonstruktor postaci Napoleona wraz ze swoim adiutantem Andrzejem Jastrzębskim opowiedzieli ciekawe anegdoty i zademonstrowali elementy ubioru cesarza. Na koniec Wojciech Mienik podziękował wszystkim obecnym za przybycie i rozdał podziękowania uczestnikom debaty, zapowiadając kontynuację cyklu debat o Napoleonie i jego wpływie na historię świata.